Olejki eteryczne, nazywane także zapachowymi cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Zresztą nie tylko obecnie, olejki były znane ludzkości już w Starożytności: w Egipcie, Macedonii i w Indiach.


Zyskały wielkie uznanie nie tylko w związku ze swoimi właściwościami relaksacyjnymi i pięknymi zapachami, którymi się cechują, ale także ze względu na to że są niezwykle pomoce w leczeniu wielu dolegliwości. Mogą zdziałać cuda zarówno w przypadku bólu głowy, jak i okazać się pomocne przy problemach z trawieniem, a także w walce z bólami reumatycznymi.

Nic więc dziwnego, że na stałe wpisały się w codzienne domowe rytuały wielu Polaków. Zastosowanie olejków eterycznych w medycynie naturalnej jest zagadnieniem niezwykle ciekawym, wiele osób nieco sceptycznie zadaje pytanie w jaki sposób działają olejki eteryczne? Ich działanie i zbawienne właściwości pochodzą z natury.

Olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin. Obecnie dzięki rozwojowi medycyny i nauki znamy ponad dwa tysiące gatunków roślin olejkodajnych. Rosną one na całym świecie, we wszystkich szerokościach geograficznych, ale głównym obszarem ich występowania jest strefa zwrotnikowa.

Olejki znajdują się we wszystkich częściach roślin: w kwiatach, łodygach, a nawet w nasionach czy korzeniach. Pozyskiwanie są na różne sposoby. Zazwyczaj kojarzymy je z aromaterapią. Jednak warto wiedzieć, że do celów czysto relaksacyjnych i aromaterapeutycznych wykorzystywana jest tylko niewielka cześć olejków – około 10%.


Zobacz jakie kosmetyki naturalne z olejkami produkuje firma Mokosh. Zobacz: olejek serum do twarzy oraz inne kosmetyki naturalne do twarzy


Pozostałe pozyskiwane są na potrzeby koncernów farmaceutycznych, jako składniki leków i suplementów, a także dla branży spożywczej, gdzie występują w roli aromatów oraz na potrzeby branży beauty – konkretnie dla firm zajmujących się produkcją kosmetyków naturalnych.

Każdy olejek posiada swoje własne, wyjątkowe właściwości. Warto zainteresować się tym tematem, aby następnym razem przy wyborze olejku, które często kupujemy choćby do kominka do aromaterapii, sugerować się nie tylko tym czy podoba nam się zapach danego oleju, ale także aby móc świadomie zwrócić uwagę na jego właściwości zdrowotne.